Zakup działki – dlaczego lokalizacja ma znaczenie

Zakup działki to jedna z najważniejszych inwestycji osoby, która podejmuje decyzję o budowie domu. Zwykle jest to decyzja, której skutki, zarówno dobre, jak i złe, będziemy odczuwać przez wiele kolejnych lat. Odpowiednie podejście do tematu, rozważenie wszystkich za i przeciw, dokładne przemyślenie sprawy, a nade wszystko sprawdzenie stanu faktycznego działki zarówno w obowiązujących dokumentach, jak i w terenie to absolutna konieczność dla osób, którą chcą uniknąć późniejszych komplikacji i rozczarowań.

Posiadanie własnego domu to marzenie wielu osób. Realizację takiej inwestycji rozpoczyna jednak nie budowa, a zakup działki. Wyjątkiem są oczywiście osoby, które już posiadają prawo do dysponowania gruntem, na którym będzie mogła rozpocząć się budowa. O tym, że są na wygranej pozycji, można mówić, jeśli ich działka idealnie odpowiada ich potrzebom i oczekiwaniom. Jeśli tak nie jest, będą zmuszeni pójść na kompromis albo poszukać nieruchomości, która lepiej sprosta ich wymaganiom.

Z kolei te osoby, które realizację marzeń rozpoczynają właśnie od poszukiwania gruntu, powinny pamiętać, że pośpiech to zły doradca. Lepiej dokładnie przemyśleć, czy zakup działki, którą właśnie oglądaliśmy, to rzeczywiście dobra inwestycja, czy nieruchomość będzie spełniała nasze oczekiwania i czy nie istnieją żadne okoliczności, które dyskwalifikowałyby ją, jako grunt pod budowę domu jednorodzinnego.

Zakup działki a lokalizacja gruntu

Jednym z podstawowych kryteriów, jakie inwestor powinien brać pod uwagę, jest lokalizacja nieruchomości. Najistotniejsze kwestie, jakie należy sprawdzić to: dojazd do nieruchomości, dostęp do drogi publicznej, najbliższe sąsiedztwo, zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, usytuowanie domu na działce i względem kierunków świata.

Dojazd do nieruchomości

Ważna jest tutaj zarówno odległość od większych ośrodków miejskich, pracy, szkoły, sklepu, przedszkola, przychodni i innych miejsc, do których będziemy musieli dojeżdżać. Warto sprawdzić łatwość dojazdu do większych szlaków komunikacyjnych oraz możliwość korzystania z rozmaitych środków lokomocji  (autobus, bus, pociąg, tramwaj itp.).

Dostęp do drogi publicznej

Jeśli działka nie posiada jeszcze zjazdu z drogi publicznej, w wydziale komunikacji urzędu gminy należy zorientować się, czy taki zjazd będzie mógł być zrobiony, a jeśli tak, czy warunki jego usytuowania będą dla nas dogodne. Warto też sprawdzić stan nawierzchni drogi, która prowadzi bezpośrednio do posesji i zastanowić się, jak będzie wyglądał dojazd przy niesprzyjających warunkach pogodowych (ulewne opady,  zaspy śnieżne), a także kto będzie odpowiedzialny za utrzymanie drogi (odśnieżanie, remonty itp.).

Sąsiedztwo

Ważne jest zarówno to, z kim będzie sąsiadować nasza posesja, jak i to, czy w pobliżu nie ma zakładów przemysłowych, wysypisk  śmieci i innych obiektów, które mogą być uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Najbliższych sąsiadów dobrze jest poznać jeszcze przed podjęciem takiej decyzji jak zakup działki. Sąsiedzkie relacje znacznie łatwiej będzie nawiązać z życzliwymi i ugodowymi osobami.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp)

Dokument dostępny w urzędzie gminy wskazuje sposób, w jaki działka oraz jej najbliższa okolica może być zagospodarowana. Dowiemy się z niego również, jaka jest maksymalna powierzchnia zabudowy działki, dopuszczalny sposób użytkowania, ilość kondygnacji, rodzaj dachu, dopuszczalne kolory elewacji itp. Z dokumentem warto zapoznać się, zanim jeszcze  dokonany zostanie zakup działki, ponieważ może on wykluczać możliwość zabudowy nieruchomości. Jeśli dla danego terenu nie ustalono mpzp, konieczne będzie uzyskanie decyzji określającej warunki zabudowy działki. Żeby wystąpić o taką decyzję, nie trzeba być właścicielem gruntu.

Kierunki świata

Choć wybierając działkę i projekt, wielu inwestorów początkowo o tym nie myśli, bardzo ważne jest usytuowanie domu względem kierunków świata. Jeśli chcemy, by nasz salon pozostawał długo oświetlony i ogrzewany słonecznymi promieniami, powinien mieć południowo-zachodnią ekspozycję, jeśli lubimy, gdy budzi nas rano słońce, usytuujmy dom tak, by okna sypialni wychodziły na wschód. Ważne jest też to, by wjazd do garażu znajdował się od strony drogi wjazdowej, a taras wychodził na ładnie urządzony ogród, najlepiej na stronę południową lub zachodnią.

Krótkie podsumowanie

Decydując się na zakup działki, inwestorzy często zwracają uwagę na takie rzeczy, jak uzbrojenie, cena, czy kształt działki, zapominając jednocześnie, jak ważna jest jej lokalizacja i poszczególne aspekty z nią związane. Tymczasem komfortowo mieszkać będzie się nam wtedy, kiedy oprócz ładnego domu i pięknego ogrodu zyskamy możliwość szybkiego dojazdu do pracy, czy sklepu, odpowiednią ekspozycję domu na działce, przyjemne sąsiedztwo itp. Pamiętajcie o tym, kiedy już dojrzejecie do takiej decyzji, jak zakup działki.

Ocena

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge