Jak połączyć płytki z panelami – wykonanie w sam raz!

Moda na otwarte przestrzenie i łączenie pomieszczeń sprawiła, że coraz częściej pojawiają się przed nami setki wątpliwości. Chociażby, jak połączyć płytki z panelami, by uzyskać pożądany efekt aranżacyjny? Które kolory, wzory i desenie nie będą się ze sobą gryzły. Aranżacje tego typu są niekiedy trudne do wykonania. Wymagają przemyślenia i precyzyjnego dopasowania, by osiągnąć stylistyczny sukces, a nie idąc w stronę kiczu.

Jak połączyć płytki z panelami – wylewka podłogowa

Łączenie ze sobą różnych materiałów, struktur, faktur czy kolorów odbywa się na podobnych zasadach. W przypadku planowania podłóg, nad zastosowanymi materiałami warto zastanowić się na etapie robienia wylewki podłogowej. To kwestia różnicy wysokości poszczególnych materiałów. Późniejsze różnice w wysokości płytek czy paneli, nastręczają wiele problemów i płynne przejście podłóg na otwartych przestrzeniach, zaskakuje zupełnie innym efektem, aniżeli planowaliśmy osiągnąć.

Różne rodzaje posadzek

Łączenie różnych typów posadzek powinno się odbywać na zasadzie kontrastów. Małe z dużymi, chropowate z gładkimi i tak dalej. Możliwości jest wiele stąd dobrze zapoznać się z dostępnymi materiałami. W sklepie wziąć je do ręki, jeśli są to pojedyncze płytki i przystawić do wybranych paneli bądź innych produktów. „Na oko” sprawdzić, jak się ze sobą komponują. Następnie przeanalizować czy takie zestawienie będzie odpowiednie dla pomieszczeń, w których planujemy uzyskać otwartą przestrzeń, podzieloną na strefy jedynie z pomocą posadzki.

Często popełniamy błąd w postaci zestawiania na przykład desek drewnianych z panelami, które imitują prawdziwe drewno. O ile wysokiej jakości panele faktycznie doskonale odzwierciedlają charakter prawdziwego drewna, o tyle efekt ten wygląda banalnie i niczym podrabiany, gdy obok znajdują się prawdziwe deski. Podobnie rzecz się ma z kolorystyką. Ciemne płytki wokół kominka nie będą dobrze się komponować z niewiele jaśniejszymi panelami lub płytkami, które mają wydzielać strefę wypoczynku w salonie.

Dobór na zasadzie tła i kwestie techniczne – jak połączyć płytki z panelami

Pamiętajmy o tym, że każdy materiał ma swoje właściwości. Drewno pracuje, w zależności od temperatury może pęcznieć bądź schnąć. Musi mieć więcej miejsca wokół siebie, aniżeli odporne na wilgoć płytki. Właściwości poszczególnych materiałów na podłogi, determinują także kolejność ich układania.

Jeśli nie mamy pomysłu, w jaki sposób łączyć ze sobą panele i płytki, skorzystajmy z porady sprzedawcy lub fachowego doradcy. Sami zaś pamiętajmy o tym, by jeden z materiałów był bardziej stonowany i stanowił tło dla drugiego.

Nie bójmy się pytania, jak połączyć płytki z panelami. Im więcej się dowiemy i uzyskamy niezbędnych informacji, tym większa szansa, że efekt końcowy nas zadowoli. Będzie praktycznie i równie dekoracyjnie.

Ocena

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Amelka pisze:

    Jak dla mnie kiepsko wyglądają takie połączenia.
    No chyba, że zrobi to ktoś fachowo znający się na robocie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge