Oświetlenie LED – jak czytać etykiety?

Dużo się mówi o zaletach oświetlenia LED i korzyściach płynących z ich użytkowania. Jednocześnie jednak niewiele wspomina się o tym, na jakie parametry należy zwracać uwagę przy ich wyborze. Tymczasem w przypadku diod LED kierujemy się zupełnie innymi kryteriami niż przy tradycyjnych żarówkach. O ile bowiem w tych drugich zwracaliśmy uwagę na moc żarówki wyrażoną w watach, o tyle przy oświetleniu LED powinniśmy kierować się wartością strumienia świetlnego wyrażoną w lumenach.

Decydując się na zakup oświetlenia LED, wielu konsumentów stwierdza, że nie do końca wie, na jakie parametry zwrócić uwagę. W konsekwencji albo rezygnuje z zakupu w ogóle, albo kupuje produkt, który nie spełnia ich oczekiwań. Tymczasem znajomość oznaczeń umieszczonych przez producentów oświetlenia na opakowaniach znacznie ułatwia sprawę i pozwala dokonać trafnego wyboru.

Wat czy lumen

W przypadku oświetlenia LED najważniejszym parametrem, na jaki należy zwracać uwagę, jest wartość nominalnego strumienia świetlnego, którą określa się w lumenach (lm). Jest to wielkość, która mówi o ilości emitowanego światła i jest najwłaściwszym czynnikiem, jaki warto brać pod rozwagę, chcąc uzyskać w pomieszczeniu określoną jasność. Ogólna zasada jest tutaj taka: im więcej lumenów charakteryzuje diodę, tym więcej wytworzy ona światła.

Wielu konsumentów nadal nie może się przyzwyczaić do takiej zmiany i wciąż szuka na opakowaniach informacji o mocy wyrażonej w watach. Niektórzy producenci, chcąc wyjść im naprzeciw, zamieszczają na opakowaniach swoich diod wskazówkę, zamiennikiem jakiej tradycyjnej żarówki jest dana lampa (i tu już znajduje się informacja o ilości wat).

Trwałość

Oświetlenie LED jest znacznie trwalsze niż tradycyjne żarówki, co oznacza, że świeci znacznie od nich dłużej. Trwałość określa się w godzinach świecenia diody LED. Należy przy tym pamiętać, że diody nie gasną tak jak tradycyjne oświetlenie, ale powoli tracą jasność świecenia, co oznacza, że generowany przez nie strumień świetlny stopniowo robi się coraz słabszy. Trwałość to czas określony do momentu, w którym generowany przez diodę strumień świetlny nie zdąży jeszcze spaść poniżej 70% wartości początkowej. Na opakowaniach oznaczony jest symbolem L70.

Temperatura barwowa

Oświetlenie LED może przyjmować szerokie spektrum barw.  Tę cechę określa się jako temperaturę barwową wyrażoną  w Kelwinach (K). Temperatura barwowa może mieć duży wpływ na samopoczucie człowieka, jego koncentracje oraz regenerację sił w trakcie wypoczynku. Warto dostosowywać ją do rodzaju pomieszczenia w taki sposób, by emitowane światło sprzyjało koncentracji w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy i nauki (światło o barwie białej zimnej lub dziennej) oraz wpływało odprężająco i relaksująco w pomieszczeniach, w których zwykle wypoczywamy (światło o barwie białej ciepłej).

Co jeszcze należy wiedzieć?

Poza strumieniem świetlnym, trwałością i temperaturą barwową na opakowaniach mogą się pojawić również inne oznaczenia. Wśród nich spotkacie się między innymi z:

  • współczynnikiem oddawania barw (Ra) rozumianym jako zdolność emitowanego światła do wiernego oddawania barw oświetlonych przedmiotów,
  • wymiary lampy,
  • wskazanie, do jakich celów przeznaczona jest lampa,
  • liczbę cykli, czyli inaczej liczbę włączeń i wyłączeń światła,
  • etykietę energetyczną,
  • czas niezbędny do osiągnięcia 60% maksymalnego strumienia światła.

Wybierając oświetlenie LED, warto pamiętać, że na rynku pojawiło się już wiele produktów wątpliwej jakości. Umieszczone na ich opakowaniach wartości nie zawsze są zgodne z prawdą. Z tego względu warto wybierać markowe produkty od renomowanych producentów. Tylko wtedy zagwarantujemy sobie wysoką jakość oświetlenia.

Ocena

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge