Ogród wokół domu – pomyły na aranżacje

Szczęśliwcy, którzy do swojej dyspozycji mają ogród wokół domu doskonale wiedzą, że jego odpowiednia aranżacja jest nie mniej ważna od aranżacji mieszkania. Okazuje się jednak, że stworzenie przyjemnej i funkcjonalnej przestrzeni nie zawsze jest łatwe. Mogą w tym pomóc wizualizacje gotowych projektów. Można też pokusić się o pomoc osoby, która projektowaniem ogrodów zajmuje się zawodowo. W tym wpisie podpowiadam jednak, jak ogród wokół domu  zaplanować samodzielnie.

Choć aranżacja przestrzeni wokół domu nie jest łatwa, przestrzegając kilku ważnych zasad, możesz poradzić  sobie z tym samodzielnie. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na spójną stylistykę ogrodu, po drugie na to, by przestrzeń zyskała na funkcjonalności. Świetnym pomysłem jest też wkomponowanie w przestrzeń ogrodu elementów małej architektury.

Ogród woków domu i altana

Altana to jeden z najciekawszych i najczęściej wykorzystywanych sposobów na zaaranżowanie ogrodu. Wykonana z drewna i gustowna świetnie się komponuje z zielenią urządzoną przydomowej przestrzeni, a do tego stanowi doskonałe miejsce na relaks. Pomysłów na wygląd altany może być naprawdę wiele. Jedne wykonane są na planie kwadratu, inne sześciokąta. Niektóre z nich posiadają przeszklone okna, inne nie.

Ogrodowe alejki

Większy ogród wokół domu można zaaranżować, wykonując ścieżki spacerowe. Idealnie sprawdzą się zwłaszcza w przypadku osób starszych, które nie poruszają się sprawnie i zamiast dalszych spacerów wolą te w pobliżu domu. Ścieżki spacerowe pozwolą cieszyć się urokiem ogrodu podczas spaceru po wygodnej nawierzchni. Odpowiednio wykonane będą nie tylko funkcjonalne, ale również eleganckie.

Pergole

Ogród wokół domu będzie wyglądał bardzo efektownie, jeśli ustawisz w nim pergolę. Takie rozwiązanie nie tylko będzie się doskonale prezentować, ale pozwoli też na wprowadzenie do ogrodu odrobiny cienia. Pergola, stając się podporą dla pnących roślin, ładnie wkomponuje się w przestrzeń ogrodu.

Skalniak

Zakładanie skalniaków stało się bardzo modne. Niepodważalny urok, jakiego nabiera dzięki nim ogród wokół domu sprawia, że cieszą się coraz większą popularnością. Wbrew pozorom zakładanie skalniaków nie jest tak trudne, jak powszechnie się uważa. Wystarczy odrobina wiedzy na ich temat i już można stworzyć niezwykle efektowną ogrodową aranżację. Ich ogromnym atutem jest to, że potrafią dodać uroku każdej przestrzeni.

Mini plac zabaw

Jeśli w domu mieszkają dzieci, możesz pokusić o ustawienie w ogrodzie mini placu zabaw. W ten sposób zarazem zagospodarujesz przestrzeń i stworzysz doskonałe miejsce zabaw dla dzieci.

Grill ogrodowy

Świetny pomysłem jest wyznaczenie w ogrodzie specjalnej strefy, gdzie wmurowany zostanie grill ogrodowy. Możesz też pokusić się o wyznaczenie miejsca na palenisko, gdzie będzie można palić ogniska. Stworzona w ten sposób strefa powinna zostać też wyposażona w wygodne siedziska oraz stół, przy którym można będzie biesiadować.

Fontanna

Dla osób, które cenią sobie romantyczne klimaty, idealną ozdobą ogrodu stanie się fontanna. Przestrzeń, w której zostanie usytuowana, można uzupełnić o wygodną ławkę i obowiązkowo pięknie pachnące kwiaty.

Ogród wokół domu i dostosowane do niego meble

Co jeszcze powinno znaleźć się w ogrodzie? Obowiązkowo wygodne i dostosowane do stylistyki ogrodu meble. Stół, krzesła, ławki i leżaki pozwolą delektować się chwilą i zrelaksować na świeżym powietrzu. W słoneczne dni dodatkowo może przydać się parasol ogrodowy lub markiza.

W co jeszcze można wyposażyć przydomową przestrzeń? Z całą pewnością znalazłoby się kilka pomysłów. Będą to specjalne ogrodowe półki, wodne kaskady, oczka wodne, romantyczne mostki i wiele innych ciekawych elementów. Ich obecność warto uzależnić od wielkości i kształtu, jaki charakteryzuje ogród wokół domu, stylu, w jakim go urządzono oraz najważniejszego, czyli własnych upodobań.

Ocena

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge