Nowoczesne plafony nie tylko na sufit

Nowoczesne plafony to typ oświetlenia bardzo pożądany we współczesnych wnętrzach. Montowany może być w salonie, kuchni, łazience, przedpokoju i wielu innych pomieszczeniach. Na jego popularność składają się: uniwersalność opraw oświetleniowych oraz to, że doskonale wpisują się w nowoczesne wnętrza. I choć dziś pojęcie plafon w powszechnym użyciu stosowane jest niemal wyłącznie w odniesieniu do oświetlenia, warto pamiętać, że swój początek wzięło od motywu występującego w architekturze.

Współczesne plafony to oprawy oświetleniowe charakteryzujące się płaską, przylegającą do sufitu konstrukcją. We wnętrzach, gdzie dają dyskretne światło, prezentują się bardzo efektownie. W przeszłości jednak, kiedy nie znano jeszcze takich lamp, pojęcia plafon używano przy określaniu dekoracyjnych motywów, które wieńczyły sklepienia lub sufity pomieszczeń.

Takie plafony były zwykle bogato zdobione. Wykonane rozmaitymi technikami przyciągały wzrok odwiedzających wnętrze pomieszczenia gości. Plafony związane ze sztuką pałacowych i zamkowych wnętrz to zazwyczaj malowidła, sztukaterie lub freski.

Nowoczesne plafony

Mniej więcej w połowie XX w. plafony kojarzono już z oświetleniem. Od samego początku były to łaskie dekoracyjne oprawy oświetleniowe. Choć we wczesnym okresie stosowano je głównie do oświetlenia przestrzeni publicznej, bardzo szybko pojawiły się też we wnętrzach mieszkań, domów i innych pomieszczeń użytkowych.

Nie tylko na sufit

Nowoczesne plafony to typ opraw, które najczęściej kojarzone są z oświetleniem sufitowym. Warto jednak pamiętać, że możemy mieć do czynienia również z półplafonami. To z kolei oprawy oświetleniowe płasko przylegające do powierzchni, montowane na ścianach. Zarówno w przypadku jednych, jak i drugich, dzięki szerokiej ofercie produktów dostępnej na rynku branży oświetleniowej, istnieje możliwość wyboru modelu, który doskonale wpiszę się w stylistykę wnętrza. Efektowne oprawy oświetleniowe znaleźć można między innymi na stronie producenta opraw oświetlenie plafony.

Atmosfera wnętrza

Nowoczesne plafony, podobnie zresztą jak każdy inny typ oświetlenia, w ogromny sposób wpływają na klimat panujący we wnętrzu. Kluczową rolę odgrywa barwa emitowanego światła. W dużym stopniu wywiera wpływ na nastrój przebywających w pomieszczeniu ludzi oraz ich gotowość do podejmowania rozmaitych czynności.

Jeśli zamontowane w pomieszczeniu plafony będą dawały światło o barwie ciepłej, zagwarantują użytkownikom komfortowy i przyjemny wypoczynek. Jeśli zdecydujemy się na oświetlenie o barwie neutralnej lub zimnej, możemy liczyć na to, że znacznie łatwiej będzie nam się skoncentrować na takich czynnościach, jak praca, nauka czy czytanie książki.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Nowoczesne plafony to oświetlenie bardzo praktyczne, eleganckie i funkcjonalne. Zamontowane na suficie doskonale pełni funkcję oświetlenia głównego. Może komponować się tak z pomieszczeniami urządzonymi  w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. W ofercie producentów znajdują się zarówno modele bardzo skromne, minimalistyczne i ubogie w elementy dekoracyjne, jak i emanujące luksusem w stylu glamour. Śmiało można zatem powiedzieć, że nowoczesne plafony spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Ocena

You may also like...

1 Response

  1. Michał pisze:

    Świetny blog, a prawdą jest, że plafony stają się coraz modnym produktem w kwestii aranżacji oświetlenia we własnym “M”. Wynika to głównie z tego, że plafony prezentują minimalizm w przypadku aranżacji danego pomieszczenia ;).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge