Nowoczesne lampy podłogowe. Nie tylko praktyczne

W salonie czy kąciku do czytania, a może w sypialni? Nowoczesne lampy podłogowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie liczmy na połączenie funkcjonalności z elementami dekoracyjnymi. Lampa sama w sobie może być już dekoracyjną. Gdy do tego dodamy fakt, iż światłem może elastycznie modelować przestrzeń, na tacy zostaje podane rozwiązanie idealne.

Nowoczesne lampy podłogowe – które wybrać?

Nowoczesne nie oznacza, iż muszą być proste i zwyczajne. Niektórzy z nas lubią bogato zdobione oświetlenie. Błyszczące kryształki, mnóstwo kolorów czy połączenie kilku materiałów. Nic w tym złego czy też niemodnego. Obecnie mamy możliwość łączenia ze sobą takich elementów, jakie niegdyś uznane byłyby za niestosowne i niepasujące do siebie.

Zacznijmy od klasyki, czyli nowoczesne lampy podłogowe, które mają zagościć we wnętrzach współczesnych. Niekoniecznie luksusowych i ekstrawaganckich, ale z pewnością dalekich od stylu vintage. W salonie, gdzie liczy się konieczność doświetlenia kątów i przestrzeni, do których nie dochodzi światło centralne, stosunkowo duże lampy podłogowe idealnie spełnią swoje funkcje. Można pozwolić sobie na obszerny abażur i masywną podstawę, jeśli dysponujemy dużą przestrzenią. Do małych pomieszczeń lepiej wybrać skromniejsze wydania, które nie przytłoczą swoimi rozmiarami.

Jeśli zaś chodzi o wnętrza typowo nowoczesne, w których dominuje minimalizm, surowe materiały, prostota, ale i pewien luksus, idealnie sprawdzą się fantazyjne lampy podłogowe. Nie muszą być na pierwszym miejscu funkcjonalne, jeśli element dekoracyjny uznajemy za ważniejszy. W takiej stylistyce sprawdzą się najbardziej wymyślne konstrukcje. Niecodzienne materiały, niespotykane kształty. Wydanie, które budzi skrajnie odmienne emocje.

Styl skandynawski

Skandynawska aranżacja lubi prostotę, harmonię, stonowane barwy i dużo światła, najlepiej naturalnego. W takim miejscu lampa podłogowa faktycznie ma stanowić dodatkowy punkt świetlny, na przykład w okolicy kącika do czytania czy też relaksu. Tutaj stawiamy na skromne, klasyczne i proste wydanie. Znane kształty i możliwie dyskretną konstrukcję.

Klasyczny salon

Pomieszczenie urządzone w stylu klasycznym czy też zbliżonym do rustykalnego, wymaga nieco innych rozwiązań. Podstawa lampy może być stylizowana, podobnie jak jej abażur. Materiałowy, perłowy, z kryształkami. Byleby elegancki, estetyczny i nawiązujący do aranżacji wnętrza.

Podobnie rzecz się ma z wyborem kloszy czy żarówek. Całość powinna wpisywać się w klimat salonu lub innego pomieszczenia, w jakim stawiamy na tego typu oświetlenie. Nowoczesne lampy podłogowe to dziś spory wybór rynkowy, stąd każdy jest w stanie znaleźć tę przysłowiową perełkę.

Ocena

You may also like...

1 Response

  1. Zuzanna pisze:

    Zgadzam się w zupełności. Nowoczesne lampy podłogowe to nie tylko oświetlenie, ale także, a niekiedy przede wszystkim element efektownej aranżacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge