Ledowe lampki, a może świetlówki? Wybieramy oświetlenie do domu

Prowadzenie domu w taki sposób, by obniżyć rachunki za prąd, to kwestia, która zaprząta głowę wielu osobom. Powstaje więc pytanie, czy wybrać do oświetlenia ledowe lampki, czy świetlówki. Które z nich będą bardziej energooszczędne i pozwolą zatrzymać w naszej kieszeni więcej pieniędzy? Przede wszystkim warto wyjaśnić na wstępie jedną kwestię sporną. Ledowe lampki, podobnie zresztą jak świetlówki bywają niekiedy określane minem energooszczędnych żarówek. Tymczasem należy sobie uświadomić, że wcale nie są one energooszczędnymi żarówkami, ba… w ogóle nie są żarówkami. Żarówka, pochodzi od słowa żarzyć się. O ile więc termin ten mógł być używany w odniesieniu do żarówek starego typu, o tyle do ledów i świetlówek nie może mieć zastosowania. W ich przypadku możemy natomiast mówić o lampach lub lampkach led, ewentualnie diodach led; jeśli natomiast chodzi o świetlówki, używamy po prostu tego jednego określenia.

Nie należy zatem zadawać pytania, czy ledy i świetlówki są energooszczędnymi żarówkami, ale czy są energooszczędne lub, czy są energooszczędnym źródłem światła. Dokonując wyboru, czy lepiej zdecydować się na świetlówki, czy ledowe lampki, warto poznać kilka faktów na temat jednych i drugich.

Częstość korzystanie z oświetlenia

Wybór źródła światła warto uzależnić od tego, jak często oraz jak długo światło będzie ono zapalone. Częstotliwość, z jaką zapalane jest światło będzie się różniła w zależności od pomieszczenia. Warto wiedzieć, że ledowe lampki zaczynają świecić pełnym światłem zaraz po włączeniu. Świetlówki potrzebują na to nieco więcej czasu. W efekcie w pomieszczeniach, w których często zapalane jest światło zdecydowanie lepiej sprawdzają się te pierwsze. Od razu uzyskamy w nich odpowiednią ilość światła.

Świetlówki i ledowe lampki, a żywotność oświetlenia

W dokonaniu wyboru pomoże też porównanie żywotności obu źródeł świata. Powszechnie wiadomo, że ledy wykazują się bardzo długą żywotnością. Jednak, czy dłuższą niż świetlówki? Odpowiedź brzmi tak. Ledy zachowują 70% swojej pierwotnej jasności nawet po 50000 godzinach użytkowania. Co więcej, mogą być używane nawet po tym czasie. Nie wypalają się bowiem od razu, a jedynie powoli tracą na jasności świecenia. Świetlówki również są wydajne, choć mniej niż ledy. Przestają świecić po około 10000 godzin pracy.

Światło punktowe czy rozproszone

W dokonaniu wyboru powinno pomóc też ustalenie, jaki efekt świetlny chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na podświetleniu konkretnego elementu we wnętrzu, zdecydowanie lepiej sprawdzi się światło punktowe, czyli ledowe lampki. Jeśli natomiast zależy nam na zaaranżowaniu w pomieszczeniu światła ogólnego, cóż, wtedy do wyboru będziemy mieć zarówno ledy, jak i świetlówki.

Pozostaje jeszcze kwestia ceny. Warto zwrócić uwagę na to, że ledy są jednak droższe od świetlówek. Choć charakteryzują się większą trwałością, to jednorazowo trzeba ponieść większy wydatek na ich zakup. Dodatkowo dobrze sprawdzą się we wnętrzach tylko wtedy, jeśli postawimy na zakup dobrej jakości ledów od renomowanego producenta. Jeśli jednak już się na nie zdecydujemy, to z pewnością na długo rozjaśnią wnętrza naszych domów. Musimy zatem sami odpowiedzieć na pytanie, czy bardziej opłaca się nam kupić świetlówki, czy ledowe lampki.

Ocena

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge