Jaki kupić materac, by zapewnić sobie zdrowy sen

Zakup łóżka może stanowić wyzwanie. Prawdziwy kłopot rodzi się jednak dopiero wtedy, gdy zastanawiamy się, jaki kupić materac? Całość ma nam zapewniać komfortowy sen. Zdrowy, bezpieczny dla naszego kręgosłupa. Konstrukcja łóżka to podstawa, ale to właśnie materac zadecyduje o tym czy rano wstaniemy bez dolegliwości bólowych, a wieczorem chętnie wrócimy do łóżka. Sprawdźmy, jaki kupić materac do małego i dużego łóżka. Dla jednej i dla dwóch osób.

Jaki kupić materac do łóżka, w zależności od rozmiaru i nie tylko

Zacznijmy od rozmiaru łóżka. Pojedyncze łóżko pozwala wybrać jeden materac. Zastanówmy się zatem, w jakiej pozycji sypiamy najczęściej. Weźmy pod uwagę masę naszego ciała, która wpływa na grubość oraz rodzaj materaca. Generalnie nasz ciężar powinien rozkładać się równomiernie. Jeśli śpimy na wznak możemy wybrać dowolny materac. Przy częstych zmianach pozycji konieczne jest zastosowanie materaca dopasowującego się do kształtu ciała.

Grubszy materac wybierzmy wtedy, gdy mamy wyższą masę ciała lub borykamy się z problemami po stronie kręgosłupa. Przy wadze do 80 kg nasz materac powinien mieć stopień twardości wynoszący H2. Od 80 do 100 kg – H3, zaś powyżej 100 kg – H4.

W przypadku łóżka, w którym śpią dwie osoby, można postawić na jeden materac, jeśli obydwie osoby mają podobną masę ciała i również podobne potrzeby. Inna waga, jak i kompletnie odmienne pozycje podczas snu, wymuszają kupno dwóch materacy, dobranych indywidualnie.

Nie zapominajmy o strefach twardości i ich liczbie. Idealna wynosi siedem. Strefy twardości decydują o odpowiednim podparciu poszczególnych części ciała.

Podczas zakupów

W sklepie najlepiej zapytajmy się doradcy, jaki powinniśmy wybrać materac. Pozwólmy sobie na kilka minut testowania na żywo. Odpowiedni materac to ten, na którym leżąc poczujemy rozluźnienie mięśni i odprężenie.

Połóżmy się na wznak i poprośmy, by ktoś wsunął rękę pod nasz kręgosłup, a dokładniej mówiąc, odcinek lędźwiowy. Dłoń powinna napotkać na lekki opór. Jeśli zbyt łatwo „wchodzi” pod lędźwie, oznacza to zbyt twardy dla nas materac. Z kolei, jeśli wsunięcie jej pod kręgosłup jest niemożliwe, materac z pewnością jest zbyt miękki.

O tym pamiętaj

Twardość czy grubość materaca zależy w dużej mierze od naszych preferencji. Zachowanie odpowiednich punktów podparcia kręgosłupa, jak i prawidłowej pozycji, to najważniejsze elementy, które musimy sprawdzić. Poza tym bierzemy pod uwagę subiektywne odczucia.

Pamiętajmy również o tym, że materac wybierany do łóżka, nie nadaje się do bezpośredniego stosowania na podłodze. Nie zapewnia odpowiedniej wentylacji, zatem staje się idealnym miejscem dla rozwoju bakterii i grzybów.

Na koniec uwagę skierujmy na stelaż dobierany pod materac. To on wpływa na wentylację, trwałość i odpowiada za jakość naszego snu. Zainteresujmy się, w jaki sposób dbać o materace. Prać, czyścić czy też suszyć. Ostatecznie jaki kupić materac? – dobrany do naszych potrzeb, uwzględniający podstawowe parametry.

Ocena

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge