Drewniane meble ogrodowe – modnie i wygodnie

Drewno doskonale wpisuje się w zielone ogrody. To materiał naturalny, dla którego nie ma potrzeby szukać specjalnych aranżacji. Drewniane meble ogrodowe to dostępność tak różnych propozycji, że mogą wpisywać się w klimat ogrodów wiejskich i rustykalnych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by znalazły swoje miejsce w bardziej nowoczesnych kompozycjach. Estetyczne, trwałe, solidne – ponadczasowe wykonania, na które wciąż chętnie stawiamy. Poznajmy je!

Charakter mebli ogrodowych z drewna

Niepodważalnym atutem jest prezencja mebli ogrodowych wykonanych z drewna. To również trwałość, solidność i wytrzymałość. Choć będą ciężkie, zapewnią stabilność, a bez tej ani rusz w przestrzeni ogrodowej! Drewno pozwala na uzyskiwanie rozmaitych kształtów, dlatego tak wykonane meble ogrodowe często opatrzone są dodatkowymi półkami i funkcjonalnościami, jakich nie sposób odnaleźć pośród innych wykonań.

Mogą bazować na różnych gatunkach drewna. W kraju przeważają meble ogrodowe wykonane z sosny, buku, świerku, dębu, ale i akacji. Są w stanie przetrwać kilka czy kilkanaście lat, o ile zostają potraktowane właściwymi preparatami pielęgnacyjnymi i impregnatami. Nawet dwukrotnie trwalsze są za to meble ogrodowe, do których produkcji służą egzotyczne gatunki drzew. Niemałą popularnością cieszy się między innymi drewno teakowe. Plusem jest to, że nie wymagają one impregnowania, jedynie standardowych zabiegów pielęgnacyjnych. Z minusów wymienia się dość wysokie ceny. Z tego względu wciąż najchętniej wybierane są meble z drewna krajowego.

Zabezpieczanie mebli ogrodowych

Aby meble ogrodowe wykonane z drewna przetrwały długi czas, trzeba odpowiednio o nie zadbać. Drewno nie lubi chłodu i wilgoci. Na zimę najlepiej schować meble, by chronić je przed opadami atmosferycznymi. Nie zawsze jest to jednak możliwe, w szczególności, gdy w grę wchodzi użytkowanie solidnych, masywnych i ciężkich mebli oraz innych konstrukcji drewnianych.

Podstawą jest wybór mebli impregnowanych oraz coroczne powtarzanie impregnacji. Służą temu specjalne środki. Poleca się stosowanie olejów, które wnikają wgłąb drewna, tym samym zabezpieczając przed wsiąkaniem wilgoci i patynowaniem wierzchniej warstwy. Oleje mogą również zawierać w swoim składzie środki grzybobójcze. Ten rodzaj pielęgnacji sprawia, że drewno zyskuje na nieco ciemniejszej barwie.

Przydają się lakiery, które stanowią dodatkową warstwę zabezpieczającą. Poza tym można je zakupić w różnych kolorach. Mogą dawać efekt błyszczący lub matowy, do tego powierzchnię mebli ogrodowych czynią gładką. Źle wykonane lakierowanie oznacza dość szybkie łuszczenie się lakieru, dlatego na tę kwestię warto zwracać szczególną uwagę.

Zabezpieczone odpowiednio muszą być również wszystkie elementy łączące, jak śrubki, zawiasy itp., ponieważ są podatne na korozję.

Niemała liczba czynności pielęgnacyjnych, ale czy to odstrasza? Niekoniecznie, bo meble wymagają ich wykonania zwykle raz do roku, co kilka lat lub sezonowo, w zależności od potrzeb. Efekty wizualne i wygoda korzystania z mebli ogrodowych drewnianych, są za to warte tego wysiłku.

Ocena

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge